Jak wybrać dobrego adwokata od prawa pracy?
27 stycznia 2017

Skorzystanie z pomocy adwokata przydaje się w wielu przypadkach, w niektórych zaś jest niezbędne. Nie zawsze jednak wiadomo, jak przygotować się do pierwszej wizyty u adwokata, jeśli zaś przyjdzie się na nią nieprzygotowanym, nie uda się osiągnąć nic konstruktywnego. Adwokat musi posiadać sprecyzowane informacje, by móc udzielić pomocy, wydać opinię, przygotować działanie czy zdecydować, czy sprawa ma zostać skierowana do sądu, czy też nie jest to konieczne. Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne w sprawie każdego rodzaju.

Sprecyzowane oczekiwania

Klient udający się do kancelarii adwokackiej powinien mniej więcej wiedzieć, czego oczekuje. Oczywiście adwokat jest także po to, by doradzić mu najkorzystniejsze rozwiązanie, trzeba jednak wiedzieć przynajmniej podstawy. Osoba, która chce wnieść sprawę o rozwód, powinna wiedzieć, czy chce, by był to rozwód z orzekaniem o winie, czy bez niej, choć oczywiście, pod wpływem fachowej opinii i rady adwokata, może w trakcie wizyty podjąć ostateczną decyzję w tej kwestii. Niemniej jednak trudno jest współpracować, gdy klient przychodzi do kancelarii i właściwie sam nie wie, czego oczekuje.

Ważne informacje

By adwokat mógł podjąć jakiekolwiek działania czy nawet wydać opinię bądź coś doradzić, musi mieć szerokie spektrum sprawy, a przede wszystkim – posiadać wszelkie niezbędne informacje na temat danego przypadku. Mogą to być informacje wszelakie – daty, na przykład zgonów czy ślubów, dane na temat ilości zainteresowanych spadkobierców jeśli porada ma dotyczyć sprawy o spadek, na temat posiadanego majątku czy wszelkich innych kwestii, które mogą być ważne. W przypadku na przykład chęci ubiegania się o alimenty czy też zmianę ich wysokości trzeba zrobić szczegółowe wyliczenie kosztów utrzymania dziecka i przedstawić je adwokatowi – może to być zestawienie przygotowane na zwykłej kartce.

Na co dzień o wielu tych sprawach nie myśli się lub nie pamięta, przed wizytą u adwokata trzeba jednak zgromadzić ważne informacje czy też dokumenty – nie są one wymagane przez kancelarię (przydadzą się dopiero w sądzie), ale mogą być wielką pomocą, zwłaszcza że pamięć jest zawodna.

Niezbędna dokumentacja

Dokumenty są w postępowaniach sądowych niezbędne, gdyż są najważniejszym dowodem w każdej sprawie i są o wiele bardziej wiarygodne niż słowa. Dotyczy to oczywiście nie tylko takich dokumentów jak akty urodzeń, zgonów, ślubów czy innych, ale też wypisy z ksiąg wieczystych, faktury i umowy w przypadku na przykład spraw z zakresu prawa pracy czy dochodzenia wierzytelności, a nawet zdjęcia potwierdzające zdradę współmałżonka jeśli chce się ją udowodnić w sądzie podczas przeprowadzania rozwodu z orzekaniem o winie. Skompletowanie takich dokumentów należy w znacznej mierze do odbiorcy usług adwokackich, adwokat może oczywiście poradzić, co trzeba zdobyć i co będzie niezbędne. Najwygodniej jednak będzie zadbać o to, co możliwe, już przed pierwszą wizytą, gdyż znacznie skróci to czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy i zaoszczędzi wiele kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: