Obsługa prawna firmy – jak wybrać dobrą kancelarię?
25 czerwca 2016
Jak przygotować się do wizyty u adwokata?
27 września 2017

Spory między pracownikiem a pracodawcą należą do najtrudniejszych spraw sądowych. Wielu pracowników boi się je zakładać, jednak jeśli wybierze się dobrego adwokata, czy to będąc pracownikiem, czy pracodawcą, uda się pomyślnie zakończyć postępowanie i uzyskać korzystny dla siebie wyrok sądu. 

Samodzielny adwokat czy kancelaria?

Firmy zwykle zatrudniają własnego prawnika bądź decydują się podejmować współpracę z kancelarią, w której można znaleźć eksperta od prawa pracy, który będzie reprezentował firmę w sądzie i skutecznie bronił jej interesów. Jednak jeśli chodzi o pracowników, mają oni nieco trudniejszą sytuację. Gdy chcą wygrać w sądzie ze swym pracodawcą, muszą wybrać dobrego prawnika. Błędem jednak jest zakładanie, że w takim przypadku lepiej będzie postawić na kancelarię, gdyż wcale nie daje to gwarancji powodzenia. Znacznie lepiej będzie więc zwracać uwagę na kryteria inne niż to, czy adwokat mający zająć się sprawą z zakresu prawa pracy pracuje sam, czy jest zatrudniony w kancelarii. Ważne jest doświadczenie i kwalifikacje. Dobrze będzie poszukać sprawdzonego adwokata, cieszącego się zasłużoną renomą, na przykład na forach internetowych. W takich przypadkach – sprawach z zakresu prawa pracy, zręczność jest szczególnie ważna. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo istotne jest również szczegółowe i dokładne rozeznanie adwokata w danej sprawie. W przypadku kancelarii może być z tym nieco trudniej, gdyż czasami adwokaci wymieniają się sprawami, przez co im znajomość danego zagadnienia może być dość powierzchowna, a to nie wystarczy, by wygrać sprawę. Jednocześnie jednak w ramach kancelarii adwokaci konsultują się ze sobą, przez co działanie w danej sprawie może być skuteczniejsze.

Kwestia kosztów

Pracodawca, który potrzebuje adwokata w sprawie z zakresu prawa pracy, raczej nie będzie specjalnie przejmował się kosztami, pracownik zaś również w tej sprawie może mieć nieco gorzej. Trzeba jednak pamiętać, że wysoka cena usług prawniczych nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością, dlatego nie można przy wyborze kierować się tylko cennikiem. Tak samo jednak niezbyt dobrze będzie stawiać na najniższe ceny, może się bowiem okazać, że proponujący je adwokat czy kancelaria mają małe doświadczenie, które na sali sądowej okaże się niewystarczające.

Ponownie można więc stwierdzić, że jeśli sprawa ma być wygrana, najważniejsze, na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze prawnika, jest jego doświadczenie, renoma, jaką się cieszy, kwalifikacje, referencje, a także zaangażowanie. To ostatnie można zweryfikować bardzo łatwo, już choćby po tym, czy podczas pierwszej rozmowy adwokat wnikliwie bada sytuację swego potencjalnego klienta i stara się poznać szeroki kontekst sprawy, co w tego typu postępowaniach jest niezbędne dla przygotowania właściwej strategii działania i osiągnięcia sukcesu na sali sądowej.

Gdy zwróci się uwagę na wszystkie te kwestie i wybierze się adwokata od prawa pracy mądrze, a nie kierując się na przykład tylko wysoką (uważając, że gwarantuje to doskonałe usługi) czy niską (ze względu na chęć zaoszczędzenia) ceną, na pewno można będzie liczyć na jego skuteczne działanie i poprowadzenie sprawy w satysfakcjonującym kierunku.

Zachęcamy do wspólnego tworzenia oraz zapoznania się z rankingami adwokatów:

ADWOKACI WARSZAWA RANKING

ADWOKACI WROCŁAW RANKING

ADWOKACI LEGNICA RANKING

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: